fbpx

Leon

About This Project

FİYAT: 59 TL

 

Döşemelik kumaşlar içerisinde ülkemizde en fazla tercih edilen kumaş seçeneklerinden birisinin kadife olduğunu görüyoruz. Özellikle mobilyaların döşenmesi sırasında tercih edilen kadife kumaşlar zemin kumaşın üstüne çözgü ilmeli kumaşlar olarak da tanımlanmaktadır. Kadifenin hacimli ve yumuşak bir kumaş şekli olması tercih edilen alanların rahat bir zemine sahip olmasını sağlamaktadır. Döşemelik kadife kumaş seçeceğiniz zaman mobilyalarınızın durumunu ve kumaş ile uyumlu olup olmadığına dikkat etmelisiniz. Aynı zamanda kumaşın ortalama olarak yıpranma süresini öğrenebilmek için de sürtünme katsayısına bakabilirsiniz. Bir kumaş sürtünmeye ne kadar dayanıklıysa dayanıklılığı da o kadar yüksek olacaktır.

Döşemelik Kadife Kumaşın Özellikleri

Döşemelik kadife kumaş özellikleri kumaş seçimi sırasında çok büyük bir önem arz etmektedir. Oldukça yumuşak bir kumaş olarak dikkat çeken kadifenin dokunması sırasında yün, naylon, pamuk ve ipek gibi iplikler tercih edilir. Eskiden kadife dokunacağı zaman ağırlıklı olarak pamuk ve ipek kullanılarak dokuması yapılırdı. Günümüzde ihtiyacın bu noktada artış göstermesi ve kadifenin daha ulaşılabilir bir kumaş haline gelebilmesi için farklı maddelerde kullanılarak dokuması yapılmaya başlanmıştır.

Döşemelik Kadife Kumaş Çeşitleri

İnsanlara döşemelik kadife kumaş denildiği zaman genellikle gözlerinin önüne tek bir kumaş şekli gelmektedir. Fakat baktığımız zaman bu noktada farklı kadife kumaş seçeneklerinin de olduğunu görebiliyoruz. En fazla tercih edilen kadife kumaş çeşitleri şu şekildedir:

-Kadife: Bu çeşit en standart olan ve en fazla karşımıza çıkan çeşitlerden birisidir. Temel dokuma işleminde çözgü veya atkı ipliklerine gevşek durumdayken ilave bir atkı veya çözgü eklenerek sonrasında kesilip tüylü bir yüzey kazandırılmasıdır.

-Düz Kadife: Bu kadife çeşidinde temel dokuma ipliklerine düzenli olarak bağlanan ilave iplikler, dokuma işleminin yapılmasından sonra kesilerek kumaşın üzerinde düzgün ve tüylü bir görünüm sağlanır.

-Fitilli Kadife: Bu kadife şekli ise hav atkılarının sürekli aynı çözgü ipliklerinin üzerine grup halinde bağlanması ve sonrasında bunların kesilmesi ile elde edilmektedir. Kumaşların üzerinde çizgiler şeklinde tüylü bir görünüm oluşmaktadır.

Ülkemizde en fazla kullanılan ve dokunan kadife çeşitlerinin sizlere belirttiğimiz bu çeşitler olduğunu söyleyebiliriz.

Category
Sandalye Collection