fbpx

Sedir

About This Project

Fiyat: 81 TL

 

Şönil kumaş; ismini şönil ipliklerden alan bir tür kumaştır. Şönil ipliklerin temelinde iki bileşen bulunmaktadır; birincisi olan bağ iplikleri, şönil ipliğin merkezinde bulunur, ince ve mukavemetli ipliklerdir.

Hav iplikleri ise; bağ ipliklerinin arasına sıra sıra yerleştirilen kısacık kesilmiş kesikli veya filament ipliklerden oluşmuş bir diğer bileşendir. Şönil iplikler döşemelik sektöründe sıkça kullanılmaktadır, üretildiği lifler ise genel olarak akrilik, viskoz, pamuk, polipropilen ve polyesterdir.

Şönil İpliklerin Özellikleri

Şönil iplikler; üretimleri kolay olduğu ve üretim maliyetleri diğer ipliklere nazaran daha düşük olduğu için tekstil sektöründe en çok tercih edilen iplik türlerinden biridir. Şönil kumaşların yapıldığı şönil iplikler; genel olarak boyalı ipliklerden üretilmekte, yansıtma etkileri ve yüzeylerinin havlı olması sebebiyle ısıyı farklı yönlerde yansıtabilmelerinden dolayı hoş ve kadifeye benzer bir görüntü oluşturmaktadırlar. Aynı zamanda bu ipliklerin dolgun görünümlerinin bir diğer faydası da; onların dokuma kumaşlarda özellikle de döşemelik kumaşlarda dolgu ipliği olarak kullanılabilmesidir.

Şönil iplik haline geldikten sonra boyama yapılmasına neredeyse hiç rastlanmamaktadır; bunun sebebi şönil ipliklerin hav ve bağ ipliklerine boyayıcı maddenin homojen olarak dağıtılmasının oldukça zor olmasıdır.

Şönil ipliklerin bileşenleri bağ ve hav iplikleri aynı veya farklı türde olabilmektedir. Fakat unutulmaması gereken bir detay; bağ ipliklerinde filament ipliklerin kullanılmasının sakıncalı olmasıdır. Bunun sebebi de; filament iplik kullanıldığında hav ve bağ iplikleri arasındaki sürtünme kuvvetinin oldukça düşük olması ve bunun da hav kayıplarına neden olmasıdır. Bununla birlikte; şönil iplikler bitmiş halde boyanabildikleri gibi bir diğer husus da şönil iplik üretiminde boyalı ipliğin de kullanılabilmesidir.

Şönil iplik üretiminin önemli hususları bulunmaktadır. Bunlar; hammadde, hav ve bağ ipliklerinin numaraları, hav uzunlukları, hav yoğunluğu, büküm, ve uygulanmakta olan üretim hızıdır.

Şönil kumaşların döşemelik sektöründe tercih edilme sebeplerinden bahsetmek gerekirse bunun başlıca örneklerinden birisi, parlak kadifemsi görünüme sahip olmasıdır. Havlı yüzeyin yarattığı dolgun görünüm şönil kumaşları çekici kılan detaylardandır. Ayrıca; ekonomik olması, üretiminin kolay olması ve düşük dökümlü olması da şönil kumaşları döşeme sektöründe vazgeçilmez kılmaktadır.

 

Category
Şönil