fbpx

Döşemelik Kumaş Bakımı Nasıl Yapılır?

Döşemelik Kumaş Bakımı Nasıl Yapılır?

Döşemelik kumaşlar, evlerimizin dekorunda ayrı bir öneme sahiptir. Döşemelik kumaş bakımı, pek çok konuda hassasiyet içerdiği için titizlikle yapılması gereken bir işlemdir. İpek, kaşmir, kadife ya da koton kumaş gibi pek çok kumaş türünü içeren döşemelik kumaşlar; sahip oldukları özelliklerden dolayı farklı bakımlar gerektirmektedir. Kimisi için ıslak bez ya da sabunlu suyla silmek yeterliyken kimisi için belli aralıklarla kuru temizleme işlemi yapılması kumaşın kaliteli kalması adına önemlidir. Kumaşın kullanıldığı koltukların kullanım talimatında bu gibi durumlar özellikle belirtilir. Bunun yanı sıra kumaşın çeşitli özellikleri, kumaşın daha kolay yıkanabilmelisini sağlamaktadır. Örneğin, sık dokunmuş kumaşlar ve daha geç alev alan kumaşlar, bez ve sabunla silmek ya da daha kapsamlı temizlik için daha kolay seçenek olacaktır. Peki döşemelik kumaş bakımında dikkat etmeniz gereken başlıca kurallar nelerdir, yazımızda inceleyebilirsiniz:

Döşemelik kumaş bakımı

Döşemelik kumaş bakımında dikkat etmeniz gereken en önemli özelliklerden birisi, kumaşın leke tutup tutmamasıdır. Eğer kumaş leke tutmuyorsa muhtemelen kalite olarak da ortalamanın üstündedir ve belli aralıklarla sabunlu bezle silmek yeterli olacaktır. Ayrıca kalitesinden dolayı belli aralıklarla kullanılan sabundan pek etkilenmeyecektir. Bazen kaliteli kumaşlar başka açılardan eksikliklere de sahip olabiliyor, ipek ya da keten gibi kaliteli kumaşların aynı zamanda ışığa karşı pek dayanıklı olmaması gibi. Bu durumda da onlara yönelik bir çözüm üretmelisiniz.

Koton ve ipek gibi kumaşlar da dahil bütün döşemelik kumaşlarda geçerli olan bir kural ise, koltukta bir leke oluştuysa ilk anda silin. Bu temizlik işlemini yaparken bezi koltuklarda fazla bastırmayın. Fazla bastırdığınızda kumaşın lekeyi emme riski oluşacaktır, bu durum lekenin çıkmasını daha da zorlaştırır. Bu nedenle temizlik işlemini, içerisinde çok kimyasal madde barındırmayan sabun ve suyla, bir fırça kullanarak yapmanız en ideal seçim olacaktır. Arap sabunu, deterjan ya da çamaşır suyu gibi malzemeleri kullanmak ipek gibi kaliteli bir kumaş dahi olsa kumaşınızın zarar görmesine neden olabilir, o nedenle bu gibi malzemeleri kullanmamanızı öneririz. Bunun yanı sıra bazı kumaşlar daha hassas olduğu için kuru temizlik gerektirmektedir. Bazı koltuklar sürtünme kat sayısından dolayı daha çabuk yıpranabiliyorlar. Bu nedenle kullanma talimatında bu konuyla ilgili yer alan kısma dikkat etmelisiniz.

Döşemelik kumaş, dekor ve ambiyans açısından cezbedici gözükse de, yukarıda belirttiğimiz gibi bazı hassas noktaları bulunmakta. Bu nedenle, kumaşın türünü ve özelliklerini iyi bilmelisiniz. Aksi takdirde, ürününüze bilinçsizce yapacağınız temizlik uygulaması ürününüzün zarar görmesine neden olabilir.

Bu gönderiye henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yap