fbpx

Döşemelik Kumaş Seçimi Nasıl Olmalıdır?

Döşemelik Kumaş Seçimi Nasıl Olmalıdır?

Döşemelik Kumaş Seçimi Nasıl Olmalıdır?

Döşemelik kumaş, örme ya da dokuma gibi çeşitli üretim teknikleri ile imal edilen koruyucu kaplama kumaşlara verilen genel addır. Yün, akrilik ve polyester gibi tekstil materyalleri kullanılarak üretilen döşemelik kumaşlar, ev ve araç mobilyasından ev tekstiline kadar geniş bir kullanım alanına sahiptir. Sektörel bazda en çok karşılaşılan sorulardan bir tanesi “döşemelik kumaş nasıl olmalıdır?” sorusudur. Bunun yanıtı ise talep ve isteğe göre değişkenlik göstermektedir. İyi ve kaliteli döşemelik kumaş seçiminde, işçilik ve zevke uygun tasarım da belirleyici unsurlar arasında yer almaktadır.

 İyi bir döşemelik kumaşın özellikleri nelerdir?

Döşemelik kumaşların özellikleri üretim süreçlerine, kullanım amacına ve kumaşların niteliğine bağlı olarak değişmektedir. Kullanıma ve zamana bağlı yıpranma ve solma gibi sorunları en aza indirgemek ve bu tür sıkıntılarla uğraşmamak adına kaliteli bir döşemelik kumaş tercih edilmesi gerekmektedir. Döşemelik kumaşlar dayanıklı, su itici, solma ve aşınmaya karşı dirençli gibi özelliklere sahip olabilir. Sıkı dokunmuş, sağlam ve dayanıklı kumaşları tercih etmek uzun süre kullanım açısından önemlidir. “Döşemelik kumaşın kumaş kalitesi nasıl olmalı?” sorusu da sık karşılaşılan bir diğer sorudur. Dokuma biçimi, kullanılan iplik türü, işçilik ve teknolojik faktörler döşemelik kumaşlarda niteliksel farklılıklar meydana getirebilir. Döşemelik kumaş kalitesi de yüksek oranda bu etmenlere bağlı olarak değişebilir.

Döşemelik kumaş bakımı nasıl yapılmalıdır?

Ev tekstil ürünlerinden mobilyalara ve yer döşemesine kadar hemen her tekstil ürünü, kullanıma ve zamana bağlı olarak yıpranır. Döşemelik kumaşlar da benzer şekilde gündelik hayatta kullanım sıklığıyla ve geçen yıllarla birlikte yıpranabilir. Uzun süreli kullanım için kaliteli imalat öğeleri ile üretilen kumaşlara sahip olmak kadar bunların bakımını doğru şekilde yapmak da önem taşır. Kumaş bakımının nasıl yapılacağı ilk olarak kumaşın özellikleri ile doğrudan bağlantılıdır. Döşemelik kumaşların kaliteli malzemeden üretilmiş olması bu yıpranmayı önleyen veya geciktiren en önemli faktörlerden bir tanesidir.

Döşemelik kumaş çeşitleri nelerdir?

Döşemelik kumaş seçimini doğru yapmaya özen göstermek gerekir. Seçilen kumaşın hangi mobilyalara giydirileceği ve bu mobilyaların hangi alanda (salon, mutfak, ofis ya da araç gibi) kullanılacağı önemlidir. Döşemelik kumaş seçimi kriterleri çeşitlere, modaya, ilgi ve ihtiyaca göre değişir. Kadife, keten, nubuk, şönil, süet, ipek ve tay tüyü çeşitleri en çok tercih edilen kumaşlar arasında ilk sıralarda yer alır. Kumaş çeşitleri arasından, kullanım yerine ve kişisel zevke göre tercih yapmak uzun yıllar kullanılabilecek bir döşemelik kumaşa sahip olmanın ön koşuludur.

Bu gönderiye henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yap


Notice: ob_end_flush(): failed to send buffer of zlib output compression (0) in /home/armakumas-006/public_html/wp-includes/functions.php on line 5277