fbpx

Döşemelik Kumaş Seçiminde Dikkat Edilmesi Gerekenler Nelerdir?

Döşemelik Kumaş Seçiminde Dikkat Edilmesi Gerekenler Nelerdir?

Koltuklar ve sandalyeler oturma alanlarının en önemli parçalarıdır. Doğru bir kumaş seçimi ile ev dekorasyonu en iyi şekilde tamamlanırken hatalı bir karar tüm odanın görünümüne etki eder. Döşemelik kumaş seçiminde mobilyanın bulunduğu oda, kullanıcıların ihtiyaçları, renk, doku ve materyal özellikleri gibi konular titizlikle incelenmelidir.

Döşemelik kumaş nasıl seçilir?

Kullanım alanı, döşemelik kumaş seçiminde dikkat edilmesi gerekenler listesinin başında yer alır. Kumaşların dokuları ve yapısal özellikleri onların yıpranmalara karşı ne kadar dayanıklı olacaklarını belirler. Kirlenmenin fazla olduğu, mutfak, çocuk odaları gibi alanlar için silinebilir özellikteki kumaşlar tercih edilmelidir. Eğer ev içerisinde evcil hayvan bulunuyorsa hassas özellikteki dokuma kumaşlardan kaçınılmalıdır.

Her yaşam alanının farklı ihtiyaçları olduğundan, döşemelik kumaş seçerken öncelikle nerede ve ne sıklıkta kullanılacağını belirlemek gerekir. İş yerlerinde evlere oranla daha sık kullanım olacağı için güçlü ve sürtünmeden etkilenmeyen malzemeler seçmek daha isabetli bir tercihtir. Mobilya, yatak odası ya da bebek odasında yer alacaksa döşeme işlemi yumuşak bir kumaşla yapılmalıdır.

Koltuk veya sandalye tipine göre seçim nasıl yapılmalı?

Mobilyaların tasarımları seçilecek döşemelik kumaş için büyük önem taşır. Tasarım trendleri değişse de kullanılan sandalye ve koltuk modeline uygun döşeme yapmanın temel kuralları unutulmamalıdır. Örneğin spor modellerde hafif, düz dokuda, deseni yoğun olmayan kumaşlar kullanılmalıdır. Kıvrımlı hatları olan koltuk ve sandalyelerde düz renkli kumaşlar seçmek modeli öne çıkaracaktır.

Kanepe gibi büyük mobilyalar kadife, nubuk, süet, tay tüyü gibi güçlü kumaşları daha iyi taşır. Cesur renkler ve yoğun desenler için sandalye, puf, tabure gibi daha küçük parçalar tercih edilmelidir. Ahşap, detayları fazla olan daha klasik modellerde dokulu kumaşlar kullanmak işçilikteki detayları güçlendirir.

Renk ve desen seçimi nasıl yapılır?

Döşemelik kumaş alırken yaşam tarzına uygun olacak renk ve desen seçimi yapmak gerekir. Kişisel zevkin doğru bir şekilde yansıtılması da döşemelik kumaş seçiminde dikkat edilmesi gerekenler arasındadır. Kullanacak kişinin tarzını yansıtan bir kumaş uzun yıllar keyifli bir kullanım sağlar. Kumaş tercihlerini geçici moda olan desenler arasından yapmaktan kaçınılmalıdır.

Koltuk ve kanepelerin yeniden döşenmesi zahmetlidir. Bu nedenle iddialı tercihleri yastıklar, puflar, sandalyeler gibi daha çok küçük parçalara uygulamak kolaylık sağlar. Nötr renkler, döşemelik kumaş tercihi için en güvenli seçimlerdir. Koltuk gibi geniş yüzeye sahip parçalarda cesur renkler bulundukları odayı küçük gösterebilirler. Köşe takımları ve yuvarlak hatlara sahip koltuklar için karmaşık desenli kumaşlar yanlış seçimlerdir. Yoğun desenler özellikle kumaşın gerildiği bölgelerde hatalı ve garip bir görüntü oluşturabilirler.

1Comment
  • Kumaş Çeşitleri
    Paylaşım Saati: 16:47h, 28 Kasım Cevapla

    Döşemelik kumaşlarda kalite ve estetiklik çok önemlidir, ayrıca kumaşın kalitesi sağlamlığı gibi kullanıcıyı terletme, kaşındırma vs. yapmamalı

    Paylaşım için teşekkürler

Yorum Yap


Notice: ob_end_flush(): failed to send buffer of zlib output compression (0) in /home/armakumas-006/public_html/wp-includes/functions.php on line 5277