fbpx

Koltuk Temizliği Nasıl Olmalıdır?

Koltuk Temizliği Nasıl Olmalıdır?

Koltuk temizliği nasıl olmalıdır? Koltuklar evde ve ofiste en çok kullanılan eşyalardan bir tanesidir. Haliyle düzenli olarak temizlenmesi de gereklidir. Düzenli olarak temizlenen koltukların kirlenmesi daha zor olur. Sık sık silinmesi ve lekelenmesine fırsat verilmemesi koltukların daha uzun süre kullanılmasını sağlayacaktır.

dosemelikkumas-armakumaş

Kılıfı bulunan koltuklarınız varsa böyle durumlarda kılıfından çıkarılarak makinede yıkanması gayet pratik bir yöntemdir. Ancak kılıfından çıkarılmıyorsa koltuklar silinmelidir.

Koltuk silme esnasında bilinmesi gerekenler;

  • Koltuk silmede öncelikle karbonatı koltuğunuza eşit bir şekilde serpiştirin. Birkaç saat bekledikten sonra içine beyaz sirke katılmış su ile koltuklarınızı hafifçe bastırarak silin. Bu sayede parlayan ve tertemiz olmuş koltuklara sahip olacaksınız.
  • Koltuk silme esnasında bilinmesi gereken bir başka husus ise lekelerin bekletilmeden hemen silinmesidir. Çay ve kahve lekeleri gibi zorlu lekelerin koltuklardan çıkması biraz zaman alır. Ancak bekletmeden silinirse koltuklara lekeler işlemeden çıkarılması kolay olacaktır.
  • Eğer açık renkli bir koltuğunuz varsa bunu silerken çok fazla kimyasal malzemeyi karıştırmayın. Bu durum koltukların yıpranmasına ve lekelerin daha kalıcı olmasına zemin hazırlayacaktır.

Koltukların Kirlenmemesi İçin Püf Noktalar

dosemelikkumas-armakumaş

Koltuk temizliği nasıl olmalıdır? Öncelikle koltukların uzun ömürlü kullanımı açısından üzerlerine örtü örterek kullanılması daha doğru olacaktır. Bu sayede sık sık örtü yıkanarak uzun vadede temiz koltuklara sahip olabilirsiniz. Ancak üzerine örtü örtmeden kullanmak istiyorsanız daha özenli bir şekilde kullanmanız gereklidir. Ayrıca koyu renk koltuklar seçmeniz halinde üzerine örtü örtmeseniz bile leke göstermeyeceği için daha kullanımı kolay koltuklara sahip olabilirsiniz.

dosemelikkumas-armakumaş

Koltukların kirlenmesi halinde temizliğinin olabildiğince çabuk yapılması lekenin işlemesini önleyeceği için daha kolay temizlenmesini sağlayacaktır. Koltuk kirleri genellikle çay ve kahve lekelerinden oluşmaktadır. Ancak bu kirlerin temizliğinde ağır kimyasalların olduğu maddeler yerine doğal ürünlerin tercih edilmesi daha doğru olacaktır.

Koltuk temizliğinde Arap sabunu kullanımı iyi bire tercih olabilir. Arap sabunu ile koltuklarınızı silmeniz hem mikroplardan arındıracak hem de daha temiz bir görüntü elde edilmesini sağlayacaktır. Çay ve kahve lekeleri ise beyaz sirke ve karbonat ile silinerek giderilebilmektedir.

Bu gönderiye henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yap


Notice: ob_end_flush(): failed to send buffer of zlib output compression (0) in /home/armakumas-006/public_html/wp-includes/functions.php on line 5277